Vajinal Şişme Nedenleri Nelerdir

Vajinal Şişmenin Ortak Nedenleri Nelerdir?

Vajinal şişme ve tahriş neredeyse tüm kadınları hayatlarında en az bir kez etkiler ve utanç verici ve rahatsız edici olabilir. Şişkinliğe genellikle vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma hissi eşlik eder. Bu soruna neden olabilecek birkaç farklı şey vardır ve tedaviye başlamadan önce nedeninin bilinmesi gerekir.

Vajinal şişlik nedir?

Vajinal şişme terimi genellikle vajinanın içindeki ve çevresinde ve vajinal açıklıktır. Bu narin bölgenin bir kısmı şişme belirtileri göstermeye başladığında, ödem denir. Ödeme, vücudun sadece yaralanma veya enfeksiyona karşı doğal bir tepki vermesidir. Küçük kan damarları az miktarda sıvı sızmaya başladığında ekstra sıvı çevresindeki dokunun şişmesine neden olur. Enfeksiyon ve inflamasyon vakaları sırasında ödem faydalı olabilir. Dokuya sızdırılmış ekstra sıvı da enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerini taşır. Vajinal şişme genellikle rahatsızdır ve genellikle diğer semptomlarla birlikte görülür.

Vajinal Şişmenin Ortak Nedenleri

Vajinal şişme için çeşitli nedenler vardır ve ilaçlardan cinsel kayganlaştırıcılara ve prezervatiflere kadar her şeyi içerebilir. Bazı nedenlerin bulunması ve teşhisi kolay olsa da, diğerleri daha zor olabilir, vajinal şişkinliğin daha yaygın nedenlerinden bazıları şunları içerebilir:

Sert Kimyasallar ve Ağır Parfüm İçeren Dişli Ürünler Kullanma

Vajina duyarlıdır ve hassas ph dengesine sahiptir. Ph bakiyesi kesildiğinde zararlı bakteriler yayılabilir. Bu irritanlar sadece vajinal şişmeye neden olmakla kalmaz, aynı zamanda belirli enfeksiyonların oluşmasına neden olabilirler. Çamaşır deterjanları ve banyo sabunları ayrıca parfüm veya ağır kimyasallardan arındırılmalıdır.

Sıkı Takılan Elbiseler

Sıkı oturan veya sentetik malzemeden yapılan giysiler vajinal şişme yaratabilir. Bu alandaki hassas pH dengesi, zararlı bakterilerin kontrolsüz büyümesine olanak tanıyarak kolayca bozulabilir. Gevşeyen, pamuklu iç çamaşırları giymek, vajinal şişme veya diğer ciddi koşullar geliştirme riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.

Eski Bir Tampon veya Diğer Yabancı Nesne

Bir kadının meşgul ve telaş dolu yaşamında, takılı bir tamponun ya da belki bir kondomun unutulması mümkündür. Bu sık sık olmaz, bu unutulmuş ya da sıkışmış nesneler ciddi şişme ve hatta enfeksiyona neden olabilir. Bu sorunu herhangi bir zamanda yaşarsanız, sağlık uzmanınızı hemen görmek önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir