Vajinal Kistler

Kistler, insan vücudunun herhangi bir yerinde görülebilen normal yumrular ve topaklardır. Boyutları, mikroskobik boyuttan portakal boyutuna kadar değişebilir ve genellikle ağrısızdır. Bu küçük keseler normal olarak sıvı, hava veya diğer çeşitli malzemelerle doldurulur ve çevresine zarar vermez. Vajinal bölgede ortaya çıktıklarında, genellikle iç kıvrımlarda veya vajinalarda bulunurlar.

Vajinal Kistlerin Farklı Tipleri

Vajinal kistlerin dört temel türü vardır:

Dahiliye Kistleri: Bunlar sadece en yaygın görülen vajinal kistler değil aynı zamanda en küçüklerinden bazılarıdır. Bu zararsız kistler normalde vajinal duvarın alt sırtında görülür.
Bartholin’s Gland Kistleri: Bartholin’s Gland’da bulunan bu kistler normal olarak sıvı ile doldurulur. Bu bezler vajinal açıklığın her iki yanında bulunur ve labia için yağlama sıvısı üretmekle sorumludur.
Gartner’ın Kanal Kistleri: Bu kistler gebelik sırasında ve sonrasında ortaya çıkar. Doğumdan sonra gebelikten sonra kaybolması beklenen küçük kanallar kazara geride kalabilir. Kadının yaşlanmaya başlamasıyla küçük kistler daha sonra vajinada büyümeye başlayabilir. Diğer kistler gibi bunlar da zararlı değildir ve sadece bazı kadınlarda görülür.
Müllerian Kist: Bu kistler doğumdan sonra da gelişebilir ve genellikle bir tür mukus içerir. Gartner’ın Kanal kistlerinden daha sık görünebilirler ve ayrıca vajinal duvarın herhangi bir yerinde büyüyebilirler.

Kist Nedenleri Nedenleri

Vajinal ve diğer kist türleri, bir kanal veya bez tıkandığında oluşur. Sıvı, mukus veya diğer maddeler içeride tıkanarak kist oluşmasına neden olabilir. Kistin tipi kistin başlangıçta oluşumuna bağlı olacaktır. Dahililme kistleri, vajinal duvarlarda travma oluştuğunda oluşur. Buna cerrahi insizyonlar ve doğum dahildir. Diğer travmalar, sporla ilgili yaralanmalar ve diğer kazalardan kaynaklanabilir. Kist normal olarak vajinal duvarın yaralandığı veya yırtıldığı yerden oluşacaktır.

Bartholin’in bez kistleri, bezlerden biri veya her ikisi bloke olduğunda oluşur. Bu genellikle bezini örten gevşek bir cilt kıvrımından kaynaklanır. Akabinde daha sonra bir kist oluşmasına neden olarak, birikmeye başlayabilir. Apseler bezlerde de bulunur ve bakterilere maruz kalma nedeniyledir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bağırsak yolu enfeksiyonları Bartholin’in bez kistlerine de neden olabilir.

Vajinal kistlerin belirtileri

Vajinal kistlerde tanımlanabilir bir belirti bulunmamakla birlikte, muhtemelen rutin bir muayene sırasında topağı hissedebilmekten başka bir şey yoktur. Kistlerin ağrıya neden olduğu bilinmiyor, ancak Bartholin’in bez kistleri cinsel ilişkiye müdahale edebilir ve zamanla bazı egzersizleri yapabilir. Bir vajinal kist ağrılı hale gelirse, vajinal enfeksiyonun bir göstergesi olabilir. Enfekte vajinal kistler tedavi edilmezse, ağrılı abseler olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir