Vajina Kokusunun Nedenleri

Bir kadının vajinasında her zaman bir miktar doğal koku var, ancak bu kokunun önemli ölçüde değişmesine neden olan bazı şeyler var. Daha hafif bir küf, küf ve hatta metalik bir koku verebilir ve bu da daha ciddi bir durumun göstergesi olabilir. Maya ve bakteriyel enfeksiyonlar, gebelik ve hatta cinsel ilişki, bir kadının vajinal kokusunun değişmesine neden olabilir. Nedene bağlı olarak, sadece güçlü kokuyu değil aynı zamanda özel alanlarınızda taze ve temiz kokular yaratmanın çeşitli yolları vardır.

Koku, Deşarj ve Tahriş

Bir kadın güçlü bir balık kokusu yaşıyorsa, muhtemelen vajinal ph düzeyleri ile ilgili bir sorun vardır. Vajinalardaki hassas bakteri dengesi kolayca bozulabilir, bu da kuvvetli bir kokuya neden olabilir. Dengesizliğin başlıca nedeni genelde bakteri enfeksiyonunun bir sonucudur. Genelde ya topikal ya da ev ilaçları sorunla ilgilenir, ancak iritasyon ve ağır deşarj da mevcutsa, cinsel yolla bulaşan bir hastalığın işareti olabilir ve bir sağlık uzmanıyla temasa geçilmelidir.

Gebelik ve Cinsel İlişki

Şaşırtıcı derecede yüksek sayıdaki kadın hamileliklerinde güçlü bir vajinal koku yaşadığını bildirmiştir. Bu bir bakteriyel enfeksiyonun bir işareti olabilse de, ph dengesizliğinin gebeliğin basit bir yan etkisi olması ve daha sonra kendiliğinden düzelmesi muhtemeldir. Bu arada, düzenli olarak ılık su ve düz sabun ile yıkamak kokunun çok güçlü olmasını önlemeye yardımcı olabilir. Aynı şey, cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkan kokular için de geçerlidir. Yağlayıcıya veya prezervatife karşı bir tepki olabileceği gibi cinsel uyarılma için bir kadının kendi doğal tepkisi de olabilir. Düzenli olarak ılık suda ve sabunla yıkamak utandırıcı kokuları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Soruna kondom markası ya da diğer cinsel yardımcıların neden olması durumunda, anahtarlama türleri basit ve etkili bir çözüm olabilir.

Vajinal Kokuya Karşı Tedavi ve Önleme

Kadınlar için bazı vajinal kokular görülmesi normal olmakla birlikte, hafif güçlü ve utanç verici olabildiği zamanlar da vardır. * Tedavisine yardımcı olmak ve bunun olmasını önlemek için özel ve hassas bölgelerinizde her zaman taze ve temiz kokulmanın birkaç kolay yolu vardır.

Bolca sade, şekersiz yoğurt yemek * ve vajinal kokuyu önlemenin en kolay ve etkili yolu olabilir. Düz yoğurt, sağlıklı bir vajinal ph düzeyini düzeltmek ve korumak için vücudun kendi doğal bakteri savunması ile çalışan lactobacillus bakımından yüksektir.
Sağlıklı vajinal floranın eski durumuna getirilmesine ve enfeksiyona neden olan bakterilere karşı savaşmalarına yardımcı olmak için pek çok uzman kendi banyolarına Elma Sirke Sirkesi eklemeyi önerir. Ilık banyodaki iki bardak suyun pH seviyesini geri yüklemenize yardımcı olabilir ve rahatlamanıza yardımcı olur.
Bu evde çare, her kadına yönelik değil, etkili ve güçlü bir antibiyotiktir. Koku gidermek için vajinaya küçük bir sarımsak karanfil koyun. İki ila üç saatlik bir süre bırakmak bakteri enfeksiyonlarını önlemek ve tedavi etmekle kalmaz aynı zamanda vücudun ph düzeylerini düzeltmeye ve güçlü vajinal kokuyu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
Bir kadının ph seviyesi, haftada birkaç kez, 1/2 sirke ve 1/2 tuz ile banyo yaparak dengelenebilir.
Vajinal alanı yıkarken yalnızca sıcak su ve kokusuz sabun kullanmaya çalışın. Ağır parfümler ve sert kimyasallar bir kadının hassas ph düzeylerini bozabilir. Boşaltmanız gerekiyorsa bunun yerine bir sirke seçin.
Bakteri yayılmasını önlemek için, tuvaleti kullandıktan sonra önden arkaya silin.
Her zaman iç çamaşırınızı her gün değiştirin ve sıkı oturan kıyafetler giymeyi önlemeye çalışın. Hava akışı sıkı geçme veya sentetik kumaş kıyafetleri ile engellendiğinde, zaten nemli olan bir alan daha da artabilir. Bu da enfeksiyonlara ve kokulara neden olabilecek zararlı bakterilerin oluşmasına neden olabilir.
Tamponlar ve külot astarları gibi kadınsı hijyen ürünlerini daima sık sık değiştirin.
Bir kadının ph dengesini bozabilecek sert kimyasallar veya parfüm içeren ürünler kullanmamaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir