Penis Sağlığı Sorunları Belirleme ve Önleme

Penis sağlığı sağlığınızın önemli bir parçasıdır – ve bu, ereksiyon, boşalma ve yenilenme yeteneğinizin ötesine geçer.

Penis sorunları temel sağlık koşullarının bir belirtisi olabilir. Penisini etkileyen devam eden sağlık sorunları yaşamınızın diğer alanlarını da etkileyebilir, bu da stres veya ilişki sorunlarına neden olur ve özgüveninize zarar verir. Penis sorunlarının belirtilerini ve belirtilerini ve penis sağlığınızı korumak için neler yapabileceğinizi bilin.

Penis sağlığını ne etkiler?

Çeşitli faktörler penis sağlığını etkileyebilir – bazıları değiştirilebilir ve bazıları değiştirilemez. Örneğin:

 • Korunmasız seks. Korunmasız cinsiyetiniz varsa, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan vazgeçebilirsiniz.
 • Kalp hastalığı ve şeker hastalığı. Diyabet ve yüksek tansiyon gibi kalp hastalığına yol açan birçok durum, erektil disfonksiyona da neden olabilir.
 • Bazı ilaçlar ve tedaviler. Bazı ilaçlar ve tedaviler penis sağlığını etkileyebilir. Örneğin, prostat kanseri tedavisinde prostat bezinin (radikal prostatektomi) ve çevresindeki dokunun cerrahi olarak çıkarılması üriner inkontinansa ve erektil disfonksiyona neden olabilir.
 • Sigara içmek. Sigara diğer sağlık riskleri ile birlikte erektil disfonksiyona sahip olma şansınızı da arttırır.
 • Hormon seviyeleri. Hormon dengesizlikleri, özellikle de testosteron eksikliği, sertleşme bozukluğu ile ilişkilendirilmiştir. Obezite, daha düşük testosteron düzeyleri ile sonuçlanabilir.
 • Psikolojik problemler. Eğer ereksiyon problemi yaşarsanız, anksiyete ya da depresyona neden olacağından endişe ediyor olabilirsiniz. Bu, ereksiyonlarda başka sorunlara yol açabilir.
 • Nörolojik koşullar. Felç, omurilik ve sırt yaralanmaları, multipl skleroz ve bunama, sinir uyarılarının beyinden penise transferini etkileyerek erektil disfonksiyona neden olabilir.
 • Yaşlanmak. Erektil disfonksiyon ve diğer cinsel işlev bozuklukları yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. Testosteron düzeyleri normalde zamanla azalır.
 • Piercing. Penis delici cilt enfeksiyonuna neden olabilir ve aynı zamanda idrar akışını kesebilir. Delinmenin nereye yerleştirildiğine bağlı olarak, bir ereksiyon veya orgazm olma yeteneğinizi de kötüleştirebilir.
 • Agresif veya akrobatik seks veya mastürbasyon. Penisiniz dikeyken aniden veya kuvvetle kıvrılırsa, nadiren travma bir penise kırılmaya neden olabilir. Ayrıca penis kırılmasa bile, kalıcı eğriliğe neden olabilir.

En yaygın penis problemleri nelerdir?

Penisinizi etkileyebilecek koşullar şunlardır:

 • Montaj veya boşalma sorunları. Bunlar arasında bir ereksiyon firmasının cinsel ilişki için yeterince yetersiz kalması (erektil disfonksiyon) veya nadiren cinsel uyarılma veya uyarılmanın (priapizm) neden olmadığı kalıcı ve genelde ağrılı bir ereksiyon olmaması olabilir. Diğer endişeler arasında, penisin ortaya çıkması yerine meni mesane içerisine girdiğinde, boşalma yetersizliği, erken boşalma, gecikmiş boşalma, ağrılı boşalma, azalmış boşalma veya retrograd boşalma sayılabilir.
 • Anorgazmi. Bazı durumlarda, erkekler yeterli uyarıya rağmen orgazm elde edemeyebilir. Bu, düşük testosteron gibi hormonal problemleri yansıtabilir veya sinirlerde altta yatan bir problemi gösterebilir. İlaçlar veya diyabet gibi hastalıklar bu durumu daha olası hale getirebilir.
 • Lydido’da değişiklikler. Cinsel isteğin azalması (libido), hormonal dengesizlik, ilişki sorunları ya da depresyon gibi çeşitli durumlardan kaynaklanabilir. Özellikle yaşlı erkeklerde libidoda belirgin ve ani artışlar, madde kullanımı veya beyni etkileyen koşullardan kaynaklanabilir. Doktorunuzla libidoda ani bir değişiklik hakkında tartışın.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar. Çeşitli cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, genital siğiller, gonore, klamidya, sifiliz ve genital herpes dahil penisi etkileyebilir. Genel belirtiler ve semptomlar, ağrılı idrara çıkma, penis akıntısı ve penide veya genital bölgedeki yaralar veya kabarcıkları içerir.
 • Sünnet derisinde sorunlar var. Fimosis olarak bilinen bir durum, sünnetsiz bir penis sünnet derisinin penis başından çekilememesi durumunda ortaya çıkar. Bu, enfeksiyonlara yol açabilir, bunun yanında ağrılı idrara çıkma ve ereksiyonlara neden olabilir.

  Parafimoz, sünnet derisi geri çekildikten sonra normal pozisyonuna geri döndüğünde ortaya çıkar. Bu durum, penisin ağrılı şişmesine ve kan akışının bozulmasına neden olabilir.

 • Diğer hastalıklar ve durumlar. Bir maya enfeksiyonu penis üzerinde kırmızımsı bir döküntü ve beyaz lekelere neden olabilir. Penis başının iltihabı (balanitis) ağrıya ve faul boşalmaya neden olabilir. Peyronie hastalığı, penisteki dokulardaki anormal izi dokusunun gelişimini içeren kronik bir durum, eğilmiş veya ağrılı ereksiyona neden olabilir.Penis kanseri – sünnet derisinde, başında veya bacasında blister olarak başlayıp sonra sulanmış pus tükenmesi şeklinde siğil benzeri bir büyüme haline gelebilen – da nadir bir olasılıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir