Kadınlar’da Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir

Cinsel bir sorun veya cinsel işlev bozukluğu, cinsel tepki döngüsünün herhangi bir aşamasında, bireyin veya çiftin cinsel aktiviteden memnuniyeti yaşamaması sorununu ifade eder. Cinsel tepki döngüsünün dört aşaması vardır: heyecan, plato, orgazm ve çözünürlük.

Araştırmalar, cinsel işlev bozukluğunun yaygın olduğunu (kadınların% 43’ü ve erkeklerin% 31’inde bir derece zorluk bildirdiğini) ileri sürerken, birçok kişi tereddüt etmeden ya da utanacak bir konudur. Neyse ki, çoğu cinsel işlev bozukluğu tedavi edilebilir, bu nedenle endişelerinizi eşiniz ve doktorunuzla paylaşmanız önemlidir.

Cinsel İşlev Bozukluğun’da Kadın’da Ne Gibi Durumlar Oluyor?

Cinsel işlev bozukluğu fiziksel veya psikolojik bir sorunun sonucunda ortaya çıkabilir.

Fiziksel nedenler

Birçok fiziksel veya tıbbi durum, cinsel işlevlerle ilgili sorunlara neden olabilir. Bu koşullar şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı, nörolojik hastalıklar, hormonal dengesizlikler, menopoz artı böbrek hastalığı veya karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıklar ve alkolizm veya uyuşturucu istismarını içerir. Buna ek olarak, bazı antidepresan ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçların yan etkileri, cinsel isteği ve fonksiyonu etkileyebilir.

Psikolojik nedenler

Bunlar, işle ilgili stres ve kaygı, cinsel performans hakkında endişe, evlilik veya ilişki sorunları, depresyon, suçluluk duygusu veya geçmişteki cinsel travmanın etkileri içerir.

Cinsel Arızadan Kimi Kimi Etkiliyor?

Hem kadınlar hem erkekler cinsel işlev bozukluğundan etkilenir. Cinsel sorunlar her yaştan yetişkinlerde görülür. Sıklıkla etkilenenler arasında yaşlı yetişkinler ve yaşlanmayla ilişkili sağlıkta bir düşüş ile ilgili olabiliyorlar.

Cinsel Yetmezlik Kadınları Nasıl Etkiler?

Kadınlarda cinsel işlev bozukluğu ile ilgili en yaygın sorunlar şunlardır:

Engelledi. Bu, cinsiyet arzunun olmaması veya cinsiyete olan ilgisini içermektedir. Hormonal değişiklikler, depresyon, gebelik, stres ve yorgunluk gibi pek çok faktör arzunun eksikliğine katkıda bulunabilir. Düzenli cinsel rutinlerle yapılabilir sıkıntısı da cinsiyete duyan heyecanın olmamasına, meslek yaşamı ve çocuk bakımı gibi nitelik tarzı faktörlerine katkıda bulunabilir.

Kadınlar için cinsel aktivite sırasında fiziksel olarak uyarılamama yetersizliği sıklıkla yetersiz vajinal yağlama ile ilgilidir. Bu yetersizlik de kaygı veya yetersiz uyarılma ile ilişkili olabilir. Buna ek olarak, araştırmacılar vajina ve klitoris’i etkileyen kan akımı problemlerinin uyarı problemlerine nasıl katkıda bulunduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir