erkekler için kegel egzersizleri

 

Kegel’in egzersizleri sadece kadınlar için mi düşünülüyor? Tekrar düşün.

Erkekler için Kegel egzersizleri, mesane ve bağırsağı destekleyen ve cinsel fonksiyonu etkileyen pelvik taban kaslarını güçlendirebilir. Uygulamayla, erkekler için Kegel egzersizleri her an yapılabilir.

Kegel egzersizleri yapmaya başlamadan önce, doğru kasları nasıl bulacağınızı ve doğru tekniği anlayın.

Kegel’in erkeklere yönelik egzersizlerinin faydaları

Prostatın cerrahi olarak çıkarılması (radikal prostatektomi) ve diyabet ve aşırı aktif bir mesane gibi durumlar, pelvik taban kaslarınızı zayıflatabilir.

Aşağıdaki durumlarda Kegel egzersizlerini yapmaktan fayda görebilirsiniz:

  • İdrar veya fekal inkontinans var
  • İdrar sonrası boşaltma – genellikle tuvaletten ayrıldıktan sonra

Erkekler için Kegel egzersizleri nasıl yapılır

Başlamak:

  • Doğru kasları bulun. Pelvik tabanı kaslarınızı tanımlamak için, orta akışta idrara çıkmayı bırakın veya sizi gazdan koruyan kasları sıkın. Bu manevralar pelvik taban kaslarınızı kullanır. Pelvik tabanı kaslarınızı tanımladıktan sonra, egzersizleri herhangi bir konumda yapabilirsiniz, ancak bunları başta uzanarak en kolay buluyorsunuzdur.
  • Tekniğinizi tamamlayın. Pelvik taban kaslarınızı sıkın, daralmayı üç saniye tutun ve üç saniye rahatlayın. Ardından birkaç kez deneyin. Kaslarınız güçlendiğinde, otururken, ayakta veya yürürken Kegel egzersizleri yapmayı deneyin.
  • Odaklamaya devam et. En iyi sonuç için sadece pelvik taban kaslarınızı sıkmaya odaklanın. Karın, kalçanız veya kalçanızdaki kasları esnetmemeye özen gösterin. Nefesinizi tutmaktan kaçının. Bunun yerine, egzersizler sırasında serbestçe nefes al.
  • Günde 3 kez tekrarlayın. Günde en az üç set 10 tekrarlamayı hedefleyin.

İdrar akışınızı başlatmak ve durdurmak için Kegel egzersizlerini kullanma alışkanlığı yaratmayın. Bazı doktorlar, bunun bir mesane enfeksiyonuna neden olabileceğini düşünüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir